U petak 14. ožujka u Gimnaziji Ivana Zakmardija Dijankovečkoga otvorit će se izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“. Riječ je o putujućoj izložbi koja na tridesetak panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu. Izložba u Hrvatskoj također sadrži šest panela koji se bave lokalnom poviješću.

Djevojčica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Skrovište u kojem se s obitelji skrivala tad je otkriveno, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.
Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je bila u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Daruvaru, Bjelovaru, Vrgorcu, Zadru, Puli, Labinu, Opatiji, Slavonskom Brodu, Krku, Koprivnici, Varaždinu, Petrinji, Sisku, Slatini, Virovitici, Vukovaru, Gospiću, Našicama, Đakovu i Lepoglavi.
Izložba Anne Frank – povijest za sadašnjost besplatna je i otvorena za javnost do 11. travnja u prostorijama Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci, gdje će se održavati i organizirani grupni posjeti za srednje i osnovne škole uz obaveznu prethodnu najavu i dogovor termina.
Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.