Križevačka “kraljica” istrčala već 50 godina. Svojim stazama.

ZorkecUskoro, točnije 6. listopada, proslavit  će  50. rođendan križevačka “kraljica  sportova” . No, po svemu sudeći ta će obljetnica proći bez svečanosti, rođendanske torte  i čestitara. Jer, i poslije  pola  stoljeća, “kraljica” je  u našem gradu još uvijek Pepeljuga, bez toliko  obećavane staze. No, čuda se događaju, kao i u počecima stvaranja i života nekadašnjeg kluba “Kalnik” i potom “Čelik”, čiji su trkači i trkačice pobjeđivali na državnim i balkanskim krosevima i prvenstvima. Zahvaljujući svome daru i stručnom radu entuzijasta koji su klub vodili (i vode) u gotovo danas nezamislivim uvjetima  i siromaštvu. Odrastali su naraštaji nekih novih klinaca (dakako i cura) trenirajući u “čarobnoj” Ratarskoj šumi, koja je do danas ostala glavna staza u utrkama po trnju do zvijezda, lansirajući trkače poput peterostrukog olimpijca  Branka  Zorka, osvajača  prvog odličja  u samostalnoj Hrvatskoj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANeću spominjati i brojne  druge atletičare koji barem to zaslužuju, pa neka  se nitko ne uvrijedi. Podsjetivši me na obljetnicu zamolili su me da  ih ne spominjem, iako su utrli put križevačke  atletike vježbajući i doslovno bosonogi po snijegu. Kažu, nismo mi važni, važan je klub i grad koji je živio s klubom odgajajući svoju  mladost i prenoseći kroz tih 50 godina baklju s prvim žarom. Prije deset godina objavili smo knjižicu “Jazavac i njegova  družba  iz Ratarske šume – kronologiju atletskog kluba  u Križevcima  od  1963. do 1974. godine.”

KoriceOd  tada su stasali novi trkači, rođene nove zvijezdice. Potakle su nove, prije svega privatne, inicijative za uređenje  suvremene i primjerene atletske staze, što treba  svesrdno pozdraviti i poduprijeti. Vrijeme je (možda već i prošlo) da se dopiše knjiga o križevačkoj atletici. Ne zato da bi se nekome i nekima podiglo spomenik nego da se razgori vatra i polet novorođenih  poklonika kraljice sportova, zdravog odgoja i života bez zloporaba, manipulacija i nedopuštenih sredstava što se sve više koriste u komercijaliziranim sportovima, bez radosti igre i društvenog suživota. Čestitam ovaj 50. rođendan svima kojima on nešto znači.

Vezano
12 komentara
 1. Kaj delas piše:

  Kakvih 5 milja? Za stazu treba pol milje, a to kaj je utrpano tu svega ostalog pa se nikad ne bu nist napravilo je druga prica.

  1. G6 piše:

   je je, pola milje ak ju posipamo sa šljunkom 😀

 2. VM piše:

  Ma nema frke,radi se na tome :DDD
  Datum: 15 Jun 2005
  https://www.krizevci.info/branko-hrg-o-novostima-u-gradu-raspravljajmo-javno/
  P: Kad će na stadionu biti postavljena atletska staza?
  -Na
  tome se intenzivno radi, u pripremi je završna faza projekta. Prema
  obavijestima iz Hrvatskog atletskog saveza, naš grad je u planovima
  broj 1 i ne mogu pomisliti da staza neće biti napravljena. Hoće li to
  biti na jesen ili na proljeće, ne ovisi o nama jer su financijeri HAS i
  Hrvatski olimpijski odbor. U projekt je uključen i Branko Zorko kao
  član Izvršnog odbora HAS-a i on bi u dogledno vrijeme trebao postati
  predstavnik naše županije u HOO-u.

  KRAJ
  —————————————————————————————

  Sport uglavnom ovisi o sponzorima, tako da “drugi ljudi” nemaju šta reagirati jer neće oni dati pare….a niti političari. Dakle, dok god za stol ne sjedne par sposobnih ljudi, stavi projekt na papir i krene u lov na sponzore/donatore kojih ima i kod nas i vani i imaju lovu koju žele iskoristiti na taj način, slušati ćemo samo jadikovke kako ovo ili ono ne valja u Križevcima…a u međuvremenu će drugi gradovi fino pobirati vrhnje. A lokalni političari mljeti laži i mazati oči.

 3. G6 piše:

  sve je to u redu, ali za obnovu staze treba skoro 5 milijuna kunica, i za nas nekoliko koji ponekad tamo potrčimo, za mlade atletičare iz kluba i još par ljudi koji tamo treniraju svakog dana to bi bila velika stvar, ali kako bi reagirali svi drugi ljudi da se u ovo vrijeme toliko novca uloži u stazu…na ovoj stazi stasao je Branko Zorko i još mnogo njih, a ratarska šuma je predivna mjesto za trčanje…tko želi trčati trčat će, bez obzira na stazu, važna je volja i zdravlje…sve drugo je sporedno

Komentari su zatvoreni.