Koren pisao Jakovini: Neprihvatljivo stanje u mljekarstvu

KOPRIVNICA – Vlada mora stati na stranu proizvođača mlijeka, jer si Hrvatska ne smije dopustiti da nema domaću proizvodnju, ističe koprivničko-križevački župan Darko Koren u pismu koje je uputio ministru poljoprivrede Tihomiru Jakovini. Koren smatra da bi činjenica da se Ministarstvo nedavno nije svrstalo u zaštitu proizvođača nakon što su prerađivači smanjili otkupnu cijenu mlijeka, mogla imati nemjerljive posljedice za razvoj poljoprivrede u Hrvatskoj. Mljekari po cijeni koju nameću strane korporacije ne mogu pozitivno poslovati, upozorava HSS-ov župan SDP-ovog ministra te ističe kako je velika opasnost da se ova proizvodnja ugasi i deseci tisuća ljudi završe na Zavodu za zapošljavanje. Koren u pismu Jakovini napominje i da, ako su proizvođači dostigli kvalitetu mlijeka prema standardima Europske unije, onda je logično da im ono bude i plaćeno po europskoj cijeni, a dužnost Ministarstva je da ih u tome zaštiti.

Župan je iznio i brojke koje pokazuju važnost poljoprivede, posebno stočarstva, u Podravini i Prigoru. Od 67 tisuća goveda, 37 tisuća je krava, a pod selekcijom se vodi 26 tisuća grla koje proizvode mlijeko. U našoj županiji je blizu 4.000 isporučitelja mlijeka, što je oko 17% od ukupnog broja u Hrvatskoj, koji godišnje isporučuju skoro 95 milijuna litara odnosno gotovo 14% ukupne domaće proizvodnje. Mljekarsvo je vrlo značajna gospodaraska grana u našoj županiji, od koje živi više od 10% stanovnika na ovom području. U posljednjih 10 godina izgrađeno je i uređeno preko 100 većih farmi za proizvodnju mlijeka.

Vezano

Komentari su zatvoreni.