Istražili smo – Žele li se Križevci izdvojiti iz Županije?

Križevčani razmišljaju o izdvajanju iz Koprivničko-križevačke županije, vijest je koja se prošlog tjedna gradom pod Kalnikom proširila poput vatre. Nakon što se pročulo kako glavni politički igrači raspravljaju o mogućnosti pripajanja Križevaca Zagrebačkoj županiji, počelo se raspravljati za i protiv takve odluke. Jedni kažu kako je posve logično da prigorska metropola postane dio purgerskog kraja jer su purgeri u Križevcima živjeli i prije 700 godina, kada su se svađali sa šljivarima.
– Bilo bi mi malo čudno da se takvo nešto pokreće. Više mi se čini da su to pokušaji diskreditiranja našeg župana, koji je tijekom posljednjih godina postao pravi brend – rekao je Branko Hrg, gradonačelnik.

Uvjeren je, kaže, kako u Križevcima nema ni jednog građana koji bi bio za odcjepljenje njihovog grada od sadašnje Županije. U političkim kuloarima pak, neslužbeno se može čuti kako je samo pitanje vremena kada će križevački šef potaknuti ovo pitanje.
– Teško je reći gdje bi nam bilo bolje jer trenutno ni Križevci ni Koprivnica ne traže niti dobivaju puno od Županije – kazao je Hrg i dodao kako on neće tražiti da se njegov grad izdvoji.

S njim se slaže i Darko Koren, župan Koprivničko-križevačke županije, koji dodaje kako su takve priče obične gluposti.
– Kao župan sam protiv bilo kakvih priča u tom smjeru jer ne služe ničemu osim raspirivanja antagonizma između Koprivnice i Križevaca, s čime se ja borim već 10 godina – rekao je Darko Koren i napomenuo kako se ovakvim planovima mogu baviti samo političari koji nemaju pametnijeg posla.

ANKETA – Smatrate li da bi Križevcima bilo bolje bez Podravine?

Vlado Horvat: Mislim da je bolje da smo s Koprivnicom u županiji. Podravci su dobri ljudi i mislim da bi bilo nepotrebno izmišljati toplu vodu, sada, nakon tolikih godina, kada smo se navikli odlaziti u Koprivnicu. Vrlo rijetko sam tijekom života odlazio u Zagreb i ne vidim po čemu je toliko bolje tamo.

Stjepan Balent: Nema smisla priklanjati se Zagrebu koji je gotovo dvostruko više udaljen od Koprivnice. Najveći problem je ’lokalpatriotizam’ koji koči međusobnu suradnju i napredak, a Križevci su tek malo veći od mog rodnog sela u Slavoniji, koje je imalo više od četiri tisuće stanovnika.

Marija Vukobratović: Nisam čula za ideju da bi se Križevci odvajali od sadašnjeg ustroja, no u svakom slučaju, smatram da nam je bolje ovako. Možemo bolje realizirati svoje projekte i ako ništa drugo, ime našeg grada je u nazivu Županije, dok u Zagrebu ništa od toga ne bismo imali.

Olinka Gjigaš: Nisam za to da se naš grad izdvaja iz županije jer smo usko vezani uz ovaj prostor i dok bismo možda dobili neke prednosti od Zagreba i tamošnje pripadnosti, također bismo puno izgubili. Turizam nam je jako vezan za kalničko i podravsko područje.

Nikola Miška Novosel: Moje je mišljenje da su to bedastoće. Križevcima sada nije nikako dobro jer su političke stranke posve u trećem planu i samo je važno tko je kome kum i familija. Dok se ljudi ne promijene, gdje god da se nalazimo neće nam biti ništa bolje.

Zoran Homen: Logično bi bilo da se nama drugi pripoje, ali previše smo vezani s Koprivnicom trenutno i poslovno i privatno, a čini mi se da bismo bili i zadnja rupa na svirali u Zagrebačkoj županiji. Skuplje registracije automobila i veći prirezi, svi bismo mijenjali pločice na vozilima, a čemu sve to. (PL)

Vezano

Komentari su zatvoreni.