Neobjašnjivo – Uz presađene organe pacijenti dobili i osobine mrtvih donora

VIŠE NISMO ISTI…Ljiljana: Uz jetru dobila novu kosu i pušačku strast; Dražen: Srce mrtvog njemačkog alpinista tjera me u planine

KOPRIVNICA, KRIŽEVCI – Ljiljana Cavrić iz Gabajeve Grede dobila je s novom jetrom drugu životnu priliku. Ona je jedna od malobrojnih sretnika koji su uspjeli dočekati prikladnoga donora čijem organu danas može doslovce zahvaliti na životu.
Kada je prije otprilike pet godina dobila novu jetru, gospođa Cindrić doslovce je dobila i novi život. Nakon transplantacije najprije je izgubila većinu kose, a potom joj je – na njezino zaprepaštenje – izrasla nova, kovrčava i tamna kosa. Uvjerena je, kaže, da je ta pojava povezana s transplantiranom jetrom pa je zato pokušala doznati ime donora.

 

Između života i smrti

– Tražila sam od liječnika informacije, ali mi ih nisu htjeli dati. Željela bih upoznati ljude koji su mi na ovaj način pomogli i u najmanju ruku reći im hvala što sam danas živa – rekla je Ljiljana Cavrić.
Osim nove kose, gospođa Ljiljana izgubila je i svoju veliku ljubav prema gumenim bombonima. No zato je odjednom, i to posve neobjašnjivo, dobila želju za cigaretama.
– Cijeli život sam bila zadrti nepušač, nikad nisam zapalila. No nakon nove jetre jednostavno sam morala kupiti kutiju cigareta. To je bilo jače od mene. Zapalila sam par cigareta, zadovoljila želju i sada je sve u redu – smije se Ljiljana Cavrić.

Na području naše županije lani su transplatirana četiri bubrega, a odrađene su i četiri eksplantacije organa (srca, jetre i bubrega) od mrtvih donora. Ti su organi pacijentima primateljima spasili živote.
U našoj se županiji organi transplantiraju od 1985. godine, a otad je više od 50 osoba dobilo šansu za drugi život. Tako je čak 44 puta presađen bubreg, pet puta srce, dva puta bubreg s gušteračom, a jednom bubreg s jetrom. Osim toga, bilo je i nekoliko desetaka slučajeva presađivanja očne rožnice.

Dražen Zemun (42) iz Križevaca prije tri godine dobio je priliku za novi život nakon što mu je presađeno srce 28-godišnjeg njemačkog alpinista koji je pao s litice.
– Saznao sam djelomično od koga imam srce, no mislim da više od toga ne bih htio znati. Previše je osjećaja upleteno u takvim situacijama i ako postoji i najmanja šansa da netko ostane povrijeđen, ne bih riskirao – rekao je Dražen Zemun koji je s ’’novim’’ srcem i sam zavolio planinarenje i prirodu.

Gotovo svaki vikend Dražen provodi u prirodi pa je tako nedavno propješačio 40-ak kilometara od Varaždinskih Toplica preko Kalnika do Križevaca.
– Danas se osjećam kao da nikada nisam bio bolestan i kao da više nikad neću biti – kazao je Dražen i dodao kako mu je nakon transplantacije životni cilj da bude hodajuća reklama za ovakve potrebe.
– Ljudi moraju shvatiti koliko je važno donirati organe i koliki se životi na taj način spašavaju – rekao je Zemun.

Odustao od potrage

U našoj županiji, na žalost, ne postoji udruga koja bi okupljala osobe s transplantiranim organima. Većina ih je aktivna u udruzi Transplant, sa sjedištem u Zagrebu, čiji je član i Dražen. Križevački je planinar zbog toga odlučio osnovati podružnicu zagrebačke udruge u našoj županiji.
– Ljudi s transplantiranim organima moraju živjeti, moraju se kretati i boraviti među ljudima jer nije jednostavno prihvatiti takve velike i značajne događaje u životu – kazao je Dražen prisjećajući se svojih najtežih dana u životu.
– Šest mjeseci sam bio na granici života i smrti i gušio se ne znajući koliko ću još živjeti. To je prestrašno iskustvo – iskreno će Zemun.

Ivan Lodeta iz Repaša, također je pokušao doznati od koga je dobio bubreg i gušteraču koji su mu spasili život, ali na nagovor liječnika odustao je od svoje potrage. Kaže kako mu je jedina želja bila doznati nešto o osobi od koje je dobio organe.
– Mnogi ljudi ne žele znati kome su organi njihovih najmilijih otišli pa ponekad i nije dobra ideja previše ’kopati’ po tim stvarima – rekao je 40-godišnji Lodeta.

Ubio se nakon što je dobio srce samoubojice

Premda nema znanstvenih potvrda da presađeni organ može tako drastično promijeniti čak i karakter primatelja, brojni slučajevi u svijetu više se ne tretiraju samo kao izdvojeni medicinski fenomeni. Posebno nakon što se 15-godišnjoj Australki, kojoj je presađena jetra, promijenila krvna grupa.
Utjecajan britanski dnevni list Daily mail podsjetio je nedavno u tom kontekstu i na zapanjujuću priču iz SAD-a. Čovjek kojem je prije 12 godina presađeno srce samoubojice skončao je kao i njegov donor: pucao je sam sebi u vrat. Da stvar bude još šokantnija, 69-godišnji primatelj organa pronašao je i oženio udovicu svoga donora! Ubio se, a nikad nije bolovao od depresije i sličnih psihičkih bolesti.
U javnost su posljednjih godina izbili mnogobrojni slučajevi u kojima su primatelji organa preuzeli i neke donorove osobine: ljubav prema glazbi, hamburgerima, putovanjima, istom spolu. No još nema znanstvenog objašnjenja zašto je to tako. (PL)

Vezano

Komentari su zatvoreni.