Tamara Premuš: ‘Pozivam sve ljude dobre volje da dođu na koncert i pomognu našoj Udruzi da možemo pomoći našim članovima’

1149098_594453490642869_1290062076_o-udruga-maslacak-tamara-premusUoči humanitarnog koncerta Pjevajmo zajedno za „Maslačak“,koji će se održati u četvrtak, 15. prosinca u 19 sati, u sportskoj dvorani OŠ Ljudevita Modeca, razgovarali smo s gospođomTamarom Premuš, dugogodišnjom predsjednicom Udruge osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji „Maslačak“, za koju se ovim koncertom prikupljaju sredstva.

Recite nam nešto o djelatnosti Udruge „Maslačak“ Križevci. Kada je osnovana, koliko je volontera – nositelja Vaših programa i čije potrebe Udruga ispunjava?

Udruga osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji “Maslačak” Križevci osnovana je 1990. godine. Prijašnji dugogodišnji naziv Udruge bio je Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Križevci, a preregistracija je izvršena 2015. godine. Skraćeni naziv Udruge je Udruga “Maslačak” Križevci po kojem smo već prepoznatljivi. Ciljevi Udruge kroz brojne projekte su poboljšanje kvalitete života djece i mladih s teškoćama u razvoju te osoba s intelektualnim teškoćama, kao i podrška njihovim obiteljima.

U Udruzi trenutno radi jedna osoba na puno radno vrijeme: pola radnog vremena vodi knjigovodstvo i administraciju, a drugu polovicu je voditeljica poludnevnog boravka. Imamo 9 volontera uključujući i predsjednicu i voditeljicu Kluba koji sve obaveze odrađuju volonterski.

15355626_1008436712601733_7458881005291025582_n-udruga-maslacakKoliko ste već predsjednica Udruge i koje su vodilje i motivacija u Vašem radu?

Predsjednica Udruge sam već dvanaest godina, sada mi je u tijeku četvrti mandat, isto toliko i volontiram. Majka sam djevojke Sare, koja će uskoro navršiti dvadeset godina i također ima intelektualne teškoće, nažalost teže: uz cerebralnu paralizu ima još nekoliko dijagnoza. Imam status roditelja njegovatelja te se zajedno sa suprugom brinem o svojoj kćeri i još dva sina.

Prije dosta godina sam i sama došla u Udrugu po pomoć i eto tu ostala. Dobila sam pomoć što me potaklo da svojim dugogodišnjim iskustvom, koje ponekad nije bilo ugodno, mogu pomoći drugim roditeljima djece s teškoćama u razvoju i osoba s intelektualnim teškoćama. Jednostavno sam se našla u tome i volim pomoći ako mogu i znam.

15356732_1008437079268363_1591111327085599610_n-udruga-maslacakOsim puno ljubavi i požrtvovnog rada, za ostvarenje svakog projekta potrebna su i određena  financijska sredstva. U pripremi je veliki humanitarni koncert s ciljem prikupljanja sredstava za poludnevni boravak u Udruzi “Maslačak“ Križevci. Što poludnevni boravak podrazumijeva i kome je namijenjen?

Kroz projekte usmjerene prema osobama s intelektualnim teškoćama u poludnevnom boravku se provode rehabilitacija, socijalizacija, briga o sebi, osamostaljivanje, pripremanje hrane, radna okupacija na vrtu, ritmička radionica, sportska radionica, kreativna radionica i informatička radionica te odlasci na javna mjesta. S mlađom djecom provodimo program rehabilitacije i kineziterapije. Sve aktivnosti koje provodimo vezane su isključivo za projekte, odnosno prijave na natječaje, što je vrlo neizvjesno, jer se nikada ne zna na kojem ćemo natječaju proći. Osiguranih sredstava iz državnog proračuna nema, kao ni sustavne državne skrbi za osobe s intelektualnim teškoćama iznad 21 godine.

Ove godine su nam smanjena već ugovorena sredstva od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, a i broj natječaja na koje smo se mogli prijaviti je smanjen. Na organizaciju humanitarnog koncerta smo se odlučili u nadi da ćemo prikupiti nešto sredstava za početak 2017. godine, dok se ne raspišu novi natječaji. Kao što sam već navela, u poludnevnom boravku osiguravamo svakodnevnu skrb za osobe s intelektualnim teškoćama, koje bi, da nije Udruge “Maslačak” Križevci, ostajale kod svojih kuća bez prijeko potrebne rehabilitacije i podrške. Pozivam sve ljude dobre volje da dođu na koncert i pomognu našoj Udruzi da možemo pomoći našim članovima.

15317942_1008437242601680_5032146319417977304_n-udruga-maslacakRad Vaše Udruge je vrlo cijenjen od strane Vaših korisnika i članova njihovih obitelji. Koja je Vaša procjena razine osviještenosti o potrebama i integraciji osoba s intelektualnim teškoćama  u križevačkoj sredini?

Naša zajednica je sve više osviještena i senzibilizirana, možda i iz razloga što se Udruga “Maslačak” Križevci pojavljuje na svim manifestacijama i događanjima u gradu. Naši članovi su dobro prihvaćeni, no svakodnevno treba ukazivati na njihove mogućnosti, ali i potrebe.

Koji su planirani projekti  za 2017.godinu?

U 2017. godini želimo nastaviti sa provedbom poludnevnog boravka za osobe s intelektualnim teškoćama te rehabilitacijom za djecu s teškoćama u razvoju i naravno družiti se, veseliti i uživati u životu. Nadam se da će nam projekti prolaziti na natječajima i da ćemo biti uspješni u svemu oko čega se stvarno puno trudimo.

ivana-i-sara-udruga-maslacakBlagdani se bliže, to je uvijek vrijeme za nove odluke i dobre želje. Koje su Vaše želje koje bi uputili svojim Maslačcima i ostalim sugrađanima?

Svima želim puno zdravlja, jer je zdravlje preduvjet da se ostvare ciljevi. Veselite se sitnicama, volite svoju djecu i pomognite drugome, jer nikada ne znate kada će vama biti potrebna pomoć.

maslacak-plakat-udruga-maslacak 15338863_1008436005935137_6246173936022553284_n-udruga-maslacak 15326467_1008436209268450_2224713114807786963_n-udruga-maslacak

Vezano

Komentari su zatvoreni.