Treba nam ‘Sigurna kuća’

Nasilje_obitelj_zena_muskarac_dijeteKOPRIVNICA – Županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova raspravljalo je o problematici obiteljskog nasilja i prijedlozima skloništa za njegove žrtve. Naime, iako je u našoj županiji kao jedina u državi po modelu specijaliziranog udomiteljstva uspješno djelovala takva ‘sigurna kuća’, ona je ukinuta zbog izmjena zakona koje ju više nisu dopuštale. Podaci pak nadležnih ustanova i službi govore o itekakvoj potrebi postojanja skloništa za žrtve nasilja u obitelji, pa je dogovoreno da će se sjednice s ovom temom održavati sve dok se ono ponovno ne osnuje.

Povjerenstvo apelira i na sve mjerodavne ustanove, kao i lokalne vlasti da se pridruže nalaženju rješenja, kao i da se u županijskom proračunu osigura novac za rad sigurne kuće. Kako je preporučeno da nositelji takvih projekata budu udruge civilnog društva, predloženo je da u našoj županiji to bude križevačka Udruga Hera, koja se duže vrijeme bavi problematikom nasilja. Također, odlučeno je da će od nadležnih županijskih službi zatražiti pomoć u natjecanju za bespovratna sredstva Europskog socijalnog fonda, kojima bi se financirao rad novog skloništa.(RKC)

Vezano

Komentari su zatvoreni.