Vrbovec 31. put poziva na ‘Kaj su jeli naši stari’

U Vrbovcu će se od 26. do 28. kolovoza 2011. održati 31. po redu tradicionalna turističko-kulinarska manifestacija „Kaj su jeli naši stari“ u organizaciji Turističke zajednice grada Vrbovca i pod visokim pokroviteljstvom Vlade RH. Ova atraktivna manifestacija tradicije, običaja i kulture u prvi plan stavlja tradiciju pripreme hrane ponajprije vrbovečkog kraja, po originalnim starim receptima, te također pokazujemo kaj su jeli stari naših susjeda i prijatelja. Tako će ove godine folklorno društvo „A. G. Matoš“ iz Tovarnika  u sklopu bogatog programa koji očekuje sve goste u Vrbovcu predstaviti  srijemsku kuhinju, dok će članovi KUD-a „Dr. Ante Starčević“ iz Gospića prikazati specijalitete ličke kuhinje. Neće izostati ni specijaliteti slavonske kuhinje, koj eće predstaviti članovi KUD-a „Trenk“ iz Nove Gradiške. Dakako tu su i udruge žena iz prijateljskih nam mjesta, Zrinskog Toplovca i Gornje Dubrave koji nam pokazuju bilogorsku i međimursku kuhinju. Ove godine će nam doći i susjedi iz Ivanić Grada sa specijalitetima od buče.

Udruge žena vrbovečkog kraja, koje su srce ove manifestacije, predstavit će jela svojih sela za „prošćenje“, zatim će u nedjelju prirediti jela od kiselog zelja  uz sponzorstvo „Prehrane“ Varaždin. Valja naglasiti da će udruge žena ove godine prirediti i štruklijadu pod nazivom „Mamica su štrukle pekli“ koja će se održati 27.8. u 13:00 sati. Štruklijada će privući mnogobrojne obožavatelje domaćih štrukli, a posjetitelji će moći kupiti kupiti „lakat štruklja“ za 10 kuna, uz  nadjev po volji! Organizator se pobrinuo da HŽ ponovno doveze posjetitelje iz Zagreba i okolice posebnim izletničkim vlakom „Potepuh“ koji i u subotu i nedjelju s Glavnog kolodvora kreće u 10,22 sati, a  vraća se u 18,05 sati u subotu, a u 20:02 sati u nedjelju. Više o programu manifestacije može se saznati na web sjedištu Turističke zajednice Grada Vrbovca ili pozivom na broj telefona direktorice ureda Ane Bakar 098-296294.

Generalni sponzor manifestacije „Kaj su jeli naši stari“ PIK Vrbovec također priprema iznenađenje za ovogodišnju manifestaciju – naime, proizvest će posebnu mortadelu tešku 120 kg, koja će se moći  kupiti u Vrbovcu u sklopu ovogodišnje manifestacije „Kaj su jeli naši stari“. Kupac ove ogromne mortadele, učinit će i dobro djelo, jer će organizatori manifestacije „Kaj su jeli naši stari“ taj iznos donirati u humanitarne svrhe – konkretno, taj su novac namijenili djeci Centra Stančić. Uz to, PIK Vrbovec za svaku doniranu kunu Centru Stančić poklonit  će još jednu kunu, a proizvest će i „beba“ mortadelu od „svega“ 30 kg, koju će na dar dobiti pobjednik nogometne utakmice „Debeli“ – „Mršavi“ koja se  odigrava u nedjelju 28.8.2011. na stadionu NK „Vrbovec“.

Dan prije ovog zanimljivog nogometnog dvoboja, u subotu 27.8.2011. u sklopu ovogodišnjeg programa „Kaj su jeli naši stari“ svoja će umijeća predstaviti medičari i licitari Zagrebačke županije i Županije iz Krškog koji zajedno sudjeluju u međunarodnom projektu „Put medičarstva i licitarstva“. Uz fina tradicionalna jela, organizatori manifestacije „Kaj su jeli naši stari“ mogu se ove godine podičiti i bogatim kulturno-umjetničkim programom sa čak 3000 sudionika koji će zajedno izvesti oko 115 različitih programa. Bit će tu za svakoga ponešto, a večernje sate obogatit će zvučna glazbena imena: grupa Vatra, Damir Urban, Crvena jabuka, Šokci, Gazde te bendovi Drvenjaki, Rea i Kings. Također, nešto ozbiljniji posjetitelji moći će uživati u pjesmama svoje mladosti uz rock 60-ih i The Cadillac i Borisa Babarovića, a Jelena Radan i Meritas će nas svojom glazbenom čarolijom odvesti u neka druga područja.

Jedna od glavnih izložbi koja predstavlja hrvatsku kulturnu baštinu jest i izložba „Tradicijske frizure i oglavlja“ koju će posjetitelji moći pogledati ususret manifestaciji „Kaj su jeli naši stari“ u prostorijama TZ ZŽ, u Preradovićevoj  42, svakog  radnog dana od 8,00 do 16,00 sati. Izložbu  „Tradicijske frizure i oglavlja“ priredile su Ljiljana Stanko, Zdenka Bartol i Anita Tomašić, a ona nam na životopisan način pokazuje kako su se nekada češljale mlade cure, udane žene i djeca, kako su njegovale svoju dugu, bujnu kosu i čime su je ukrašavale i pokrivale. No, nije to sve, jer i pripadnici muškog roda itekako su vodili brigu da se, pogotovo oni mlađi, dopadnu djevojkama pa su njegovali duge brkove koje su na krajevima uvijali u razne zafrčke, a na glavu su stavljali vrbovečki šešir koji se odlikuje time što je bio obrubljen crnom trakom od koje je na stražnjoj strani bila sačinjena crna ruža.

20 godina CSF
Vezano

Komentari su zatvoreni.