Intenzivan i vrlo neugodan miris koji se ovih dana širio Križevcima posljedica je gnojenja poljoprivrednog zemljišta i to je dopuštena agrotehnička mjera propisana važećim zakonodavstvom, potvrdio nam je Državni inspektorat.
Naime, neugodan smrad danima se osjetio u cijelome gradu, što je uznemirilo građane. Zbog njihovih mnogobrojnih upita i dojava da se na parcele u zapadnom dijelu grada u blizini potoka Koruška dovozi masa nepoznatog sadržaja, portal Križevci.info obratio se Državnom inspektoratu koji je nakon prijave izašao na teren.

“Na osnovu zaprimljene prijave poljoprivredna inspekcija obavila je inspekcijski nadzor na poljoprivrednom gospodarstvu koje je vršilo gnojidbu krutim stajskim gnojem, a u cilju pripremne za sjetve nove kulture odnosno umjesto skinutog graška obavljala se priprema za sjetvu kukuruza. Inspekcijskim nadzorom je utvrđeno da je navedeno gnojivo uneseno u tlo tanjuranjem, da predmetni subjekt ima izgrađenu propisanu gnojnu jamu, da se vodi evidencija o korištenju gnojiva po arkod parcelama te da subjekt posjeduje propisane analize tla ovlaštenog laboratorija. Slijedom navedenog od strane poljoprivredne inspekcije u predmetnom nadzoru nisu utvrđene zakonske nepravilnosti“, utvrdila je inspekcija.
Gnojidba krutim stajskim gnojem, dodaju, provodi se na način da se spriječi hlapljenje amonijaka, pri čemu treba voditi računa o stadiju vegetacije, vremenskim razmacima primjene, temperaturi i vlažnosti zraka te osunčanosti. Na nezasijanim površinama potrebno je stajski gnoj što prije jednakomjerno rasporediti po površini te unijeti u tlo. Zbog određenih postupaka koje je potrebno odraditi može doći do kratkotrajnog širenja neugodnog mirisa.
Ovo nije prvi put i nije od jučer. Često se ljeti zna vidjeti cisterna koja prolazi kroz grad i razvozi gnojovku po okolnim njivama bez ikakvog ubrizgavanja. Ljudi bi trebali prijavljivati policiji ako tako nešto primjete, jer Zakoni ne postoje bez veze.
https://play.google.com/store/apps/details?id=hr.gov.mup.sip2&pli=1
To se radi i u zemljama koje su ama baš u svemu,svjetlosnim godinama ispred Hrvatske.Ali,imaju propisan period kada smiju prolijevati ta go*na i nekoliko dana da to zaoru kak se spada.
U Lijepoj “našoj” nekili mogu što god požele,jedni prolijevati go*na po našim glavama dok sjede u Saboru i Vladi a neki po njivama…..
Ovo je netočno. Prema Nitratnoj direktivi zabranjeno je izvoženje gnojovke na tlo u ovo doba godine. Sada je jedino dozvoljeno direktno ubrizgavanje (injektiranje) gnojovke u tlo posebnim strojevima. Očito inspektor ne poznaje važeće propise ili je riječ o nezamjeranju odnosno prešutnom dopuštanju nezakonitih radnji.
Ne bavim se poljoprivredom, živim u gradu, tamo pozkaj 80. god. sa današnjom ženom išao sam na izlet u Munchen. Na spavanje išli smo u sjeverno mjesto Au. Pristup selu bio je asfaltiranom, urednom krivudavom cestom kroz divna polja uljane repice koja je bila tik do ceste. Malo dalje jedan ratar razlijevao je gnojnicu po svojoj oranici. Osjetilo se to i nedalekom selu gdje smo odsjeli ali nismo primijetili da je zbog toga bilo nekog protesta mještana. Uz ugodni smještaj, susretljivi domaćine i bogat doručak, ništa nam nije smetalo. Valjda je miris/smrad sastavni dio života na selu.
Neugodan smrad?
Zar postoji i ugodan?
Razlog smrada na Karanskom brdu- Sv.Martin nije gnojidba krutim gonojivom već polijevanje poljoprivredne površine gnojovkom 2.lipnja da bi sve ostalo tako do daljnjega sve dok mještani nisu učestalo zvali nadležnog kom.redara i poljoprivrednu inspekciju. Tek tada se pristupilo tanjuraju poljoprivrednog zemljišta.