Auto-Info: Volvo S60 D3 Momentum

Na testu smo imali redizajnirani Volvo S60 sa dizelskim D3 agregatom. Što vam je prvo palo napamet kada ste pročitali naslov i shvatili kako smo na testu imali švedsku premium limuzinu? Dosadan, hladan i predvidljiv automobil? Potrudite se pročitati test do kraja i shvatiti ćete kako je te pridjeve Volvo ostavio daleko iza sebe…
Krenimo sa 2000. godinom kada je Volvo predstavio prvu generaciju modela S60 i nazvao ju „revolucijom“. Dizajnerski gledano prva generacija nije bila velika revolucija u odnosu na kockasti dizajn iz 80. i 90. godina, ali to se ne može reći za sve što je bilo skriveno ispod lima… Puno elektronike koja pomaže vozaču i sustavi koje su tek nekoliko godina kasnije uveli „veći“ proizvođači bili su dio serijske opreme modela S60. Pet godina kasnije, 2005. godine, stigao je facelift modela S60, a još pet godina kasnije i detaljno osvježenje koje smo imali prilike voziti sedam dana.

 

Ove je godine Volvo tržištu ponudio potpuno novi S60 koji je ljepši i napredniji no ikada. Dizajn koji vidite na ovom modelu pratiti će i ostatak game. Baziran na platformi crossovera XC60, nova kompaktna limuzina postala je pravi konkurent njemačkoj trojci. Nama se sviđa, a vi pogledajte galeriju i procijenite sami…
Volvo S60 na domaćem je tržištu dostupan sa tri benzinska motora raspona snage od 150 do 304 KS te sa dva dizelska motora raspona snage od 163 do 205 KS. Trenutno su u ponudi četiri paketa opreme: Standard, Kinetic, Momentum i Summum. Kasnije će tim paketima dodati i R-Design sportski paket opreme. Mi smo testirali 163 konja snažnog dizelaša sa Momentum paketom opreme.

Interijer Volva S60 već na prvi pogled izgleda impresivno. Skandinavski dizajn kojeg smo imali prilike vidjeti u modelu S40 i S80 prisutan je sada i u „srednjem modelu“. Visok i širok središnji tunel nastavlja liniju bez prekida k središnjoj konzoli, a to izgleda odlično. Već prvim pogledom na središnju konzolu vjerujem kako će vam biti jasan raspored tipki. Ergonomija je na najvišem mogućem nivou, a kvaliteta je dosada neviđena u Volvu. Kao što je slučaj i kod konkurencije, materijali korišteni u interijeru modela S60 su guma i tvrda plastika. Kvaliteta korištenih materijala vidljiva je odmah. Završna obrada istih također je odlična, što potvrđuje izgled kokpita i okolnih dijelova te tišina prilikom vožnje. Nema neželjenih zvukova u kabini bez obzira na podlogu po kojoj vozili.

Vozači se sigurno pitaju kakav je osjećaj za upravljačem!? Izvanredan! Sjedala sa presvlakom Tylösand (Textil/Vinil) vrlo su udobna i pružaju dovoljno bočnog oslonca prilikom bržih vožnji. Idealnu upravljačku poziciju našao sam u roku „keks“, a sam osjećaj kada se smjestite za kožom presvučeni upravljač je nešto što bi trebali sami isprobati. Vjerujte, ne pretjerujem…
Prostora u prednjem djelu automobila ima očekivano puno. Vozač i suvozač neće osjećati tjeskobu i neće se dodirivati ramenima. Središnji tunel dovoljno je širok, a s njime i naslon za ruku na koji stanu dva lakta. Kako je novi Volvo S60 deset centimetara kraći od konkurencije, manjak prostora na stražnjoj klupi može se osjetiti. Mjesta ima dovoljno za tri prosječne odrasle osobe, ali problem nastaje kada straga pokušate smjestiti osobu veću od dva metra. Isti slučaj kao sa stražnjom klupom ponavlja se u prtljažniku. Kapacitet prtljažnog prostora od 380 litara je za čak 100 litara manji od kapaciteta konkurentske njemačke trojke…

U opremljenost ovog modela vjerujem nitko ne sumnja s razlogom. Audi ima slogan „Vorsprung durch Technik“ ili po domaćem „napredak kroz tehniku“… Pita li se mene, taj bi slogan bolje odgovarao Volvu jer je tehnika u njihovim modelima oduvijek bila naprednija od tehnologije konkurenata. Ono što smo imali prilike isprobati u testiranom automobilu konkurencija će uvesti tek za par godina. Volvo S60 već u osnovnom modelu pokriva sve aspekte sigurnosti i udobnosti. Sve što stavljate preko serijske opreme dodatno povećava udobnost putovanja ovim vozilom. Kod „Base“ modela od sigurnosnih sustava izdvojio bi sljedeće: zračne jastuke za vozača i suvozača, bočne zračne jastuke za vozača i suvozača, zračne zavjese sprijeda i straga, ABS, automatsko zaključavanje vozila u vožnji, dječju bravu, City Safety sustav druge generacije koji automatski koči ukoliko vozač ne reagira (vožnja do 30 km/h), DSTC – sustav za sprječavanje zanošenja vozila, EBA – elektronska pomoć prilikom kočenja sa svjetlima upozorenja u slučaju nezgode, isofix, podsjetnik za vezanje pojasa na svim sjedalima, SIPS – sustav zaštite kod bočnih udaraca, WHIPS – sustav zaštite od trzajnih ozljeda za prednja sjedala.

Testirani je Volvo S60 bio opremljen tzv. D3 dizelskim agregatom koji razvija 163 KS. Radi se o rednom 5-cilindričnom motoru zapremine 2 litre. Ovaj me agregat već nakon nekoliko prijeđenih kilometara oduševio. Zanimljivo je kako ovaj dizelaš maksimalni okretni moment od 400 Nm vozaču daje na raspolaganje već od 1.400 okr/min što omogućuje vožnju sa manje promjena brzina, ali i štedljiviju vožnju na niskim okretajima. Dovoljno je snažan i okretan za sve potrebe, a pretjecanja zahvaljujući odličnom međuubrzanju odrađuje bez traganja za dugačkim ravnicama. Dovoljno je reći kako ubrzanje s mjesta do 100 km/h obavlja za 9,2 sekunde uz maksimalnu brzinu od 210 km/h (na testu 212 km/h). Uz odlične osobine, ovaj me „petak“ oduševio i odličnim zvukom. Do 2.500 okretaja čuje se standardni dizelov zvuk, ali kada kazaljka obrtomjera prođe navedene okretaje, zvuk postaje dublji i više nalik benzinskom… Svi oni koji su ikada sjeli jedan metar iza pet-cilindraša znati će o čemu pričam, a ostali neka se raduju tome danu…Testirani je model bio opremljen 6-stupanjskim ručnim mjenjačem pomoću kojeg se snaga prenosi na prednje kotače. O mjenjaču bi mogao napisati cijeli roman, ali to nema smisla… Dovoljno je reći kako je Volvo S60 bio opremljen jednim od najboljih ručnih mjenjača kojeg sam imao prilike isprobati. Precizan je, gladak i kratkih hodova, a prijenose stupnjeva odrađuje bez imalo „štekanja“. Iako će većina kupaca izabrati odličan Geartronic automatski mjenjač koji je u ponudi, nakon vožnje ovog ručnog mjenjača mogli bi se čak i predomisliti.

Vožnja gradom ne zamara kao što je to slučaj sa većim automobilima. Ovjes je odlično podešen i pruža odličan kompromis udobnosti i stabilnosti. Veće neravnine savladava bolje od prosječnih SUV-ova, a više uzastopnih „rupa“ na cesti neće karoseriju zatresti. Na otvorenim prometnicama većina se neravnina niti ne osjeti. Glatko prelazi preko njih i pritom ne stvara nikakve zvukove. Zavojima se može juriti slobodno jer odličan DSTC sustav brzo sprječava zanošenje vozila. Ukoliko se pak sustav ugasi, prilikom brzih i naglih ulazaka u zavoje javlja se podupravljanje, dok se kod brzih prelazaka kroz otvorenije zavoje može javiti i predupravljanje. Ne preporučujem gašenje DSTC-a jer ni u kojem trenutnu ne utječe loše na vožnju. Vožnja autocestom je pomalo dosadna. Testirani S60 vrlo brzo postigne dopuštenu brzinu nakon čega možete upaliti tempomat koji automatski održava razmak između vas i vozila ispred. Ukoliko netko izleti pred Volva, on će automatski zakočiti na brzinu kojom se drugo vozilo kreće, a ubrzati će na postavljenu brzinu kada se drugi automobil makne u drugu traku. Valja napomenuti i kako je buka na 140 km/h zanemariva. Od 170 km/h nadalje postaje malo bučnije u kabini, ali se i dalje može razgovarati uz blago povišen ton glasa. Volvo S60 D3 na testu je trošio 6,5 l/100 prijeđenih kilometara (tvornički podatak: 5,9). To je izvanredan rezultat uzme li se u obzir kako lijepo brujanje motora tjera na jači stisak papučice gasa…

Kako sam već ranije napisao, Volvo je sa novim S60 napravio automobil koji bez srama može stati uz bok popularnoj njemačkoj trojci. Bez obzira kupi  li ga slobodan muškarac ili žena, bračni par sa ili bez djeca, Volvo S60 neće razočarati niti u jednom segmentu, a pružiti će vlasnicima najveću moguću sigurnost. Osnovni S60 sa benzinskim motorom snage 150 KS koštati će vas 228.490 kn, dok se za model opremljen kao testirani treba izdvojiti nešto više – 299.081 kn sa porezom. Više na www.auto-info.hr.

Vezano

Komentari su zatvoreni.